apteka media

Porady | Świeży oddech przez cały dzień

Brzydki zapach z ust bywa przyczyną kłopotów w relacji z partnerem, powodem ograniczonych kontaktów towarzyskich, czasami złośliwych i nieprzyjemnych komentarzy. Potrafi zniweczyć najpiękniejszą kreację i największą urodę pozbawić blasku. Nieświeży oddech to trudny przeciwnik – dowiedz się, jak pozbawić go „zabójczej” mocy.

 

Nieprzyjemna woń z ust od czasu do czasu trapi nas wszystkich – zazwyczaj dobrze wiemy, kiedy możemy się jej spodziewać: rano po przespanej nocy, po obiedzie z dużą ilością cebuli, po słodkim deserze, gdy nie mamy przy sobie odświeżającej gumy do żucia - i zawsze po paleniu papierosów. Z tego typu kłopotami możemy sobie zresztą szybko poradzić. Na ogół bywa jednak tak, że ten, który ma nagminnie problem ze świeżym oddechem, dowiaduje się o tym ostatni. Osoby z halitozą często nie zauważają przykrego zapachu z własnych ust lub po prostu go lekceważą, uznając go za mało istotny.

 

Obiad, cebula i drzemka

Nieprzyjemnie pachnący oddech pojawia się zawsze po jedzeniu dań pikantnych, z cebulą i z czosnkiem. Za brzydki zapach tuż po posiłku odpowiada wtedy allicyna zawarta w warzywach tego rodzaju, a długo obecny po ich spożyciu w błonie śluzowej jamy ustnej. Niewiele pomoże mycie i płukanie zębów – niemiłą woń trzeba po prostu przeczekać. Można ją natomiast maskować: świetnie sprawdzi się żucie gumy bezcukrowej, ssanie miętowych pastylek i preparatów z cynkiem organicznym, które można kupić w aptece. Sprawdza się też przegryzienie kilku ziarenek kawy lub suszonych goździków. Higiena załatwi natomiast sprawę nieprzyjemnego zapachu z ust po spożyciu innych aromatycznych pokarmów, np. wędzonych ryb, a także po skosztowaniu słodkiej potrawy – nieprzyjemny zapach powstaje wtedy na skutek rozkładu cukru przez bakterie znajdujące się w jamie ustnej.

Na niezbyt świeży oddech skarżymy się także rano, po przespanej nocy. Tak zwana halitoza poranna spowodowana jest zmniejszonym wydzielaniem śliny podczas snu – warto wiedzieć, ze to właśnie ona dzięki mechanicznemu omywaniu zębów oraz zawartości substancji antybakteryjnych przyczynia się do eliminacji nieprzyjemnego zapachu. Gdy śpimy, wytwarzamy mniej śliny, przez co obecne w jamie ustnej bakterie mnożą się i inicjują procesy gnilne, odpowiedzialne za nieprzyjemny posmak i niezbyt miło pachnący oddech. Halitoza poranna ustępuje jednak po umyciu zębów i zjedzeniu śniadania. Zdarza się jednak i tak, że „oddech smoka” nie jest spowodowany ani pożywieniem, ani poranną suchością jamy ustnej,  a do tego nie opuszcza nas nawet na chwilę – na nic zdaje się płukanie ust i najmocniejsze nawet miętusy...

 

Żeby zdrowe zęby mieć

Specjaliści uważają, że winę za nieprzyjemny oddech aż w 80% ponosi nieprawidłowa, niedostateczna higiena jamy ustnej. Zęby myjemy zazwyczaj zbyt krótko i niedokładnie, zapominając często o usunięciu nalotu także z języka, który jest najczęstszą miejscową przyczyną halitozy. To skutkuje próchnicą. Starajmy się jej zapobiec: szczotkujmy jamę ustną po każdym posiłku przez minimum 3 minuty, ruchem wymiatającym od dziąseł ku krawędziom zębów. Do dokładniejszej higieny przydadzą się także wykałaczki, wyciorki i nici dentystyczne do usuwania resztek pokarmów z przestrzeni międzyzębowych – one też potrafią zepsuć miły oddech! Nie zapominajmy też o „skrobaniu” powierzchni grzbietowej języka gumową wypustką szczoteczki do zębów, specjalną skrobaczką lub – jeśli te są niedostępne – choćby plastikową łyżeczką. Na koniec wypłuczmy usta antybakteryjnym płynem, który na długo pozostawi uczucie świeżości w jamie ustnej.

Warto wiedzieć, że niemiły oddech towarzyszy często również stanom zapalnym błony śluzowej i dziąseł. Wyczuwalny odór gnilny jest szczególnie nieprzyjemny, a do tego trudny do zamaskowania. I słusznie – halitozy spowodowanej zapaleniem jamy ustnej nie wolno lekceważyć – należy ją leczyć i to jak najszybciej! Doraźnie, dla złagodzenia dolegliwości bólowych i zlikwidowania (ale nie na długo!) brzydkiego zapachu można sięgnąć po płyny do płukania, np. z wyciągami z ziołowymi, a także po spreje na bazie naturalnych olejków eterycznych, np. z melisy, goździka, tymianku, cytryny, muszkatołowca, kolendry, mięty pieprzowej i mentolu naturalnego, które działają antyseptycznie, przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Konsultacja stomatologiczna w tym przypadku jednak nas nie ominie – nie zwlekajmy z wizytą u specjalisty!

 

Gdy problem sięga głębiej

Zęby wyleczone, język starannie umyty, a my nadal mamy problemy z nieprzyjemnym zapachem z ust? Być może przyczyny takiego stanu tkwią w dolegliwościach zdrowotnych – chorobach gardła, nosa i zatok przynosowych oraz przewlekłego stanu zapalnego migdałków. Czasami winne są problemy gastryczne, takie jak infekcje przewodu pokarmowego, wrzody żołądka, choroby wątroby i trzustki oraz choroby metaboliczne, np. cukrzyca. Warto wybrać się do lekarza i sprawdzić stan własnego zdrowia, zanim inni zaczną nas unikać jak ognia...

 

 

© Copyright by Apteka Media Sp. z o.o. 2020