Porady | Brzuch w skurczach


Bóle brzucha niepokoją. Jednak nie każdy nagły ból jest spowodowany ciężką chorobą może być przecież wywołany ruchami robaczkowymi jelit. Warto wiedzieć, jak odróżnić „zwykły” ból od ciężkich objawów.
Zapalenie błony śluzowej żołądka objawia się bólami brzucha w jego górnej części, nudnościami, wymiotami. Przyczyną może być infekcja bakteryjna, błąd dietetyczny, nadużycie alkoholu lub leków. Leczenie polega na zachowaniu diety, przyjmowaniu leków rozkurczowych i alkalizujących.
Leczenie bólu brzucha w domu
Jeśli ból brzucha jest mało nasilony trzeba też wdrożyć postępowanie dietetyczne - zrezygnować z jedzenia przez kilka godzin i przyjmować jedynie płyny, najlepiej niegazowaną wodę. We wzdęciach, bólach miesiączkowych można zwalczać dolegliwości lekami rozkurczowymi, dostępnymi bez recepty. Ciepły termofor przyłożony do brzucha również je złagodzi.
Kiedy do lekarza?
Koniecznie należy zgłosić się do lekarza, jeśli:
- stały ból utrzymuje się przez co najmniej 2 godziny,
- bóle nawracają i trwają przez co najmniej 24 godziny,
- pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości co do charakteru dolegliwości (np. bóle pozornie menstruacyjne, gdy nie ma akurat miesiączki, bóle zatrucia pokarmowego, gdy nic podejrzanego się nie zjadło itp.)