apteka media

Porady | Brzuch w skurczach

Bóle brzucha niepokoją. Jednak nie każdy nagły ból jest spowodowany ciężką chorobą może być przecież  wywołany ruchami robaczkowymi jelit. Warto wiedzieć, jak odróżnić  „zwykły” ból od ciężkich objawów.

 

Są dwa rodzaje bólu brzucha: spastyczny) i stały. Spastyczny (skurczowy, kolkowy) to krótkotrwały, silny ból przerywany okresami bezbólowymi. Jest on spowodowany rozciąganiem i skurczem mięśniówki narządów wewnętrznych np. jelit (wskutek nagromadzenia gazów), pęcherzyka żółciowego, moczowodu lub macicy (bóle miesiączkowe). Stały ból brzucha - kłucie, ściskanie lub pieczenie, o stałym natężeniu może być objawem zapalenia, owrzodzenia żołądka lub dwunastnicy, powikłań kamicy żółciowej, ropni i wielu innych chorób.
 
 
 
Kiedy leczyć samodzielnie?
 
 
Nie każdy ból powinniśmy leczyć samodzielnie, gdyż zażycie środka przeciwbólowego może maskować groźne objawy choroby. Ale możemy niektóre bóle niwelować w domu – np. bóle menstruacyjne, zlokalizowane w podbrzuszu i okolicy krzyżowej. Za powstawanie tych dolegliwości bólowych są odpowiedzialne prostaglandyny, które powodują skurcze macicy. Leczenie powinno się rozpocząć od leków rozkurczowych.
 
 
Zatrucie pokarmowe pojawiające się  krótko po spożyciu pokarmu zainfekowanego bakteriami. Oprócz bolesnych skurczów mogą pojawić się również wymioty i biegunka, których nie należy hamować. Można też zażyć lek rozkurczowy – ale należy przeczytać ulotkę, czy nie ma interakcji z innymi zażywanymi na zatrucie lekami. 

 

 Zapalenie błony śluzowej żołądka objawia się bólami brzucha w jego górnej części, nudnościami, wymiotami. Przyczyną może być infekcja bakteryjna, błąd dietetyczny, nadużycie alkoholu lub leków. Leczenie polega na zachowaniu diety, przyjmowaniu leków rozkurczowych i alkalizujących.

 

Leczenie bólu brzucha w domu
Jeśli ból brzucha jest mało nasilony trzeba też wdrożyć postępowanie dietetyczne - zrezygnować z jedzenia przez kilka
godzin i przyjmować jedynie płyny, najlepiej niegazowaną wodę. We wzdęciach, bólach miesiączkowych można zwalczać dolegliwości lekami rozkurczowymi, dostępnymi bez recepty. Ciepły termofor przyłożony do brzucha również je złagodzi.

Kiedy do lekarza?

Koniecznie należy zgłosić się do lekarza, jeśli:

- stały ból utrzymuje się przez co najmniej 2 godziny,

- bóle nawracają i trwają przez co najmniej 24 godziny,

- pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości co do charakteru dolegliwości (np. bóle pozornie menstruacyjne, gdy nie ma akurat miesiączki, bóle zatrucia pokarmowego, gdy nic podejrzanego się nie zjadło itp.)

 

 

 

© Copyright by Apteka Media Sp. z o.o. 2020